niedziela, 20 maja 2012

Okno pełne geometrii i kontrastów


Nowoczesne, modernistyczne wnętrza są ponadczasowo modne. Jeśli taki wystrój wybraliśmy do naszego domu, pamiętajmy o odpowiednim dobraniu aranżacji okiennej.


Modernistyczne wnętrza to połączenie prostoty, surowych kształtów i sporej dawki geometrii. Powinny być duże i przestronne, pełne światła. A to już zadanie dla okna i jego właściwej stylizacji. Kupując firanki do nowoczesnego wystroju domu czy mieszkania musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, żeby przyciągały spojrzenia i odróżniały się od tradycyjnych firan.

Czarno-biała geometria

Na modernistycznym oknie wieszamy przede wszystkim lekkie, zwiewne materiały, które ładnie filtrują promienie słoneczne, wpuszczając do pomieszczenia sporo światła. Doskonale sprawdzą się zaskakujące kontrasty kolorystyczne oraz różnego rodzaju geometryczne wzory o dowolnych kształtach. We wnętrzu modernistycznym możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa – na przykład krzykliwe, czarno-białe zasłony, które nie miałyby racji bytu w klasycznych, tradycyjnie urządzonych mieszkaniach. Świetnie pasują szczególnie do mebli wykonanych ze stali i szkła. Doskonale sprawdzą się też w pomieszczeniach pełnych sprzętu elektronicznego, będąc doskonałym uzupełnieniem całości.



roletka firany

Ostre cięcia, mocne kolory

W modernistycznym wnętrzu możemy też pozwolić sobie na odrobinę kiczu – nie musimy bać się landrynkowego różu czy ostrych, intensywnych kolorów. To one tak naprawdę dodają uroku pomieszczeniu. Nie bójmy się nie tylko kolorów i wzorów, ale też kroju zasłon. Modernizm to także ostre, niesymetryczne cięcia i fantazyjne kształty. Firanka nie musi być równa i idealnie wykończona – możemy ciąć ją po skosie lub zrobić aranżację okna w kształcie trójkąta lub innej geometrycznej figury.




Ważna funkcjonalność i wygoda

Pamiętajmy, że modernizm jest połączeniem estetyki z funkcjonalnością. Aranżacja okienna powinna być więc nie tylko ładna, ale też praktyczna. Zasłony i firanki nie mogą utrudniać codziennego użytkowania pomieszczenia. Powinny być wykonane z materiałów, które łatwo zdjąć i uprać. Zrezygnujmy z ciężkich, obfitych zasłon, które przytłaczają pomieszczenie, a przy okazji są siedliskiem kurzu. Ma być lekko, elegancko i ze smakiem.

Panele zamiast zasłon

Doskonałym rozwiązaniem w modernistycznym wnętrzu są też żaluzje panelowe, zwane japońskimi. Łączą s sobie lekkość i estetykę tradycyjnych ekranów z funkcjonalnością nowoczesnych systemów przesuwnych. Są eleganckie i proste, dodadzą uroku każdemu wnętrzu. Do ich wykonania można wybrać większość tkanin, wykorzystywanych do produkcji rolet rzymskich. Gładkie panele mogą być dodatkowo ozdobione ciekawymi, kontrastującymi wzorami, które będą głównym elementem dekoracyjnym całego pomieszczenia. 

niedziela, 13 maja 2012

Żakardowa elegancja w klasycznym stylu


Tradycyjne, bogato zdobione wnętrza wymagają właściwej oprawy. Zamiast lekkich i zwiewnych tkanin, warto postawić na nieco cięższy, pięknie zdobiony żakard, który każdemu pomieszczeniu nada subtelnego uroku i niezwykłej elegancji.



Żakardowe Zasłony, choć cięższe od popularnych woali i oragantyn, nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wbrew pozorom, wcale nie są ciężkie i przytłaczające. Żakard jest delikatny, gładki i elastyczny, a zawieszony na oknie tworzy miękkie, ładnie układające się fale. Jest przytulny i ciepły, dzięki czemu w każdym wnętrzu stworzy niezwykły klimat.

Żakard jest nie tylko piękny, ale też praktyczny. Zasłony można prać zarówno w pralce (z właściwym programem), jak i ręcznie. Po upraniu nie trzeba ich prasować, nie gniotą się i od razu można zawieszać je na oknie.


Do każdego pomieszczenia


Doskonale sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, ale też nowoczesnym pomieszczeniom mogą nadać uroku i charakteru. Zasłony wykonane z żakardu nadają się zarówno do aranżacji dużych okien w salonach czy sypialniach, jak i w pomieszczeniach użytkowych — na kuchennym oknie sprawdzą się lepiej niż delikatne i szybko niszczące się woale czy tiule.


Żakardy mogą być pojedyncze lub wielowarstwowe. Te pierwsze są lżejsze, idealne do zdobienia okna salonowego czy w pokoju dziennym. Natomiast grubsze tkaniny, złożone z kilku warstw to doskonała propozycja do sypialni — chronią przed wnikaniem światła do pomieszczenia, sprzyjając atmosferze relaksu i wypoczynku.


Matowe, błyszczące, we wzorki


Zasłony żakardowe mogą być wykonane z matowej lub lekko nabłyszczanej przędzy, która ładnie mieni się na oknie. Równie ciekawie będą wyglądały zasłony w białe lub kolorowe wzory. Najpopularniejsze są motywy roślinne lub drobne, geometryczne wzorki. Motywy kwiatowe i owocowe są szczególnie polecane do kuchni, w której stworzą ciepły, przyjazny klimat.

W salonach czy sypialniach ciekawie będą natomiast wglądać zasłony w delikatne listki czy gałązki. Jeśli jednak szukamy czegoś bardziej nietypowego, możemy znaleźć żakard z portretami lub krajobrazami, które wypełniają całą powierzchnię zasłony.


Eleganckeie zasłony żakardowe

 Powtórzony motyw z zasłon


Jeżeli chcemy, by nasze zasłony doskonale komponowały się z pozostałymi elementami wystroju wnętrza, warto motyw z zasłon powtórzyć jeszcze w innym miejscu — na przykład jako wzór na tapecie czy na narzucie na łóżko. Trzeba jednak zachować umiar i ostrożność, te same wzory na zasłonach, wszystkich meblach czy dywanach mogą zepsuć efekt, przytłaczać i powodować wrażenie przesytu.