niedziela, 1 kwietnia 2012

Przegląd tkanin, z których powstają ozdoby okienne


W teorii, wybór firan i zasłon nigdy jeszcze nie był tak prosty, jak ma to miejsce obecnie. W końcu nie musimy przecież martwić się nakładanymi na nas od lat ograniczeniami, a sklepy, w których możemy zaopatrzyć się w ozdoby okienne, pękają w szwach. Zdecydowana większość nowoczesnych firan oraz stylowych zasłon to zresztą rozwiązania sprzedawane w przystępnej cenie, a to to przecież również jest argument, który zachęca do zakupu. Niestety, praktyka często nie idzie w parze z teorią i choć trudno w to uwierzyć, wiele osób uważa, że wspomniany bogaty wybór ozdób okiennych może być prawdziwym utrapieniem.

Aby tak nie było, warto dowiedzieć się jak najwięcej nie tylko o tym, jakie zasłony do sypialnifirany balkonowe są obecnie najmodniejsze. Wiele nieporozumień i niedomówień ma swoje źródło w braku wiedzy na temat tego, jakie tkaniny wykorzystywane są do produkcji osłon okiennych. Na szczęście, również wiedza w tym zakresie jest możliwa do zdobycia i wcale nie musi być uważana za trudną do przyswojenia.Jednym z najbardziej popularnych materiałów, z których wykonuje się nie tylko stylowe, ale również nowoczesne firany i zasłony niezmiennie pozostaje żakard, a więc tkanina wykonywana z nici poliestrowych, nierzadko z dodatkiem bawełny. Żakard to tkanina nie tylko niezwykle efektowana, ale również wyjątkowo wygodna, wielu nabywców decyduje się więc na żakardowe zasłony i firany do salonu między innymi dlatego, że suszone w stanie rozwieszonym nie wymagają dodatkowego prasowania.

Innym materiałem, który już od lat podbija serca naszych rodaków jest satyna. Przez długi okres kojarzyła się ona przede wszystkim z komfortem i wyższymi sferami, a i teraz, gdy jej cena spadła, a dostępność wzrosła, wielu klientów decyduje się na zakup satynowych ozdób okiennych właśnie po to, aby podarować sobie odrobinę luksusu. Jednym ze znaków rozpoznawczych zasłon satynowych jest to, że podczas gdy ich prawa, gładka strona, znakomicie się prezentuje, lewa – matowa - musi być zawsze w ukryciu. Niestety, za atrakcyjność wizualną rozwiązań wykonanych z wykorzystaniem satyny musimy zapłacić pewną cenę, zasłony satynowe szybko się bowiem mną, a po ich upraniu konieczne jest prasowanie.

Kolejnym materiałem, na który warto zwrócić uwagę wybierając firany do łazienki i salonu jest tafta. Osoby, które stykają się z nią po raz pierwszy nie mogą nie zauważyć tego, że jest to tkanina dość sztywna, na uwagę zasługuje jednak i to, że tafta wykonana z włókien jedwabnych prezentuje się wyjątkowo pięknie. Firany do sypialni wykonane z tego materiału zachwycają między innymi tym, że są błyszczące, cieszy przy tym i to, że propozycje powstające z wykorzystaniem tafty dostępne są w sprzedaży w bardzo zróżnicowanych kolorach.

Przegląd materiałów, z których wykonane są modne firany 2012 nie byłby kompletny, gdybyśmy nie zwrócili uwagi na woal. Zazwyczaj jest on mieszanką poliestru i bawełny charakteryzującą się bardzo mocno splecionymi włóknami, jego oryginalny wygląd sprawia zaś, że z powodzeniem można wybierać zarówno firany, jak i zasłony powstające z tego materiału. Sprzedawcy zazwyczaj radzą wstrzymać się z zakupem wówczas, gdy decydujemy się na woalowe zasłony do sypialni, zwracają bowiem uwagę na to, że materiał ten przepuszcza światło. Woal jest jednak nieprzeźroczysty, a to sprawia, że jest w stanie zapewnić nam intymność.

Liczba tkanin, z których powstają nowoczesne firany i zasłony może imponować. Gdy jednak poznamy ich właściwości z pewnością przekonamy się o tym, że dokonanie trafnego wyboru nie powinno być trudne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz