niedziela, 20 maja 2012

Okno pełne geometrii i kontrastów


Nowoczesne, modernistyczne wnętrza są ponadczasowo modne. Jeśli taki wystrój wybraliśmy do naszego domu, pamiętajmy o odpowiednim dobraniu aranżacji okiennej.


Modernistyczne wnętrza to połączenie prostoty, surowych kształtów i sporej dawki geometrii. Powinny być duże i przestronne, pełne światła. A to już zadanie dla okna i jego właściwej stylizacji. Kupując firanki do nowoczesnego wystroju domu czy mieszkania musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, żeby przyciągały spojrzenia i odróżniały się od tradycyjnych firan.

Czarno-biała geometria

Na modernistycznym oknie wieszamy przede wszystkim lekkie, zwiewne materiały, które ładnie filtrują promienie słoneczne, wpuszczając do pomieszczenia sporo światła. Doskonale sprawdzą się zaskakujące kontrasty kolorystyczne oraz różnego rodzaju geometryczne wzory o dowolnych kształtach. We wnętrzu modernistycznym możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa – na przykład krzykliwe, czarno-białe zasłony, które nie miałyby racji bytu w klasycznych, tradycyjnie urządzonych mieszkaniach. Świetnie pasują szczególnie do mebli wykonanych ze stali i szkła. Doskonale sprawdzą się też w pomieszczeniach pełnych sprzętu elektronicznego, będąc doskonałym uzupełnieniem całości.roletka firany

Ostre cięcia, mocne kolory

W modernistycznym wnętrzu możemy też pozwolić sobie na odrobinę kiczu – nie musimy bać się landrynkowego różu czy ostrych, intensywnych kolorów. To one tak naprawdę dodają uroku pomieszczeniu. Nie bójmy się nie tylko kolorów i wzorów, ale też kroju zasłon. Modernizm to także ostre, niesymetryczne cięcia i fantazyjne kształty. Firanka nie musi być równa i idealnie wykończona – możemy ciąć ją po skosie lub zrobić aranżację okna w kształcie trójkąta lub innej geometrycznej figury.
Ważna funkcjonalność i wygoda

Pamiętajmy, że modernizm jest połączeniem estetyki z funkcjonalnością. Aranżacja okienna powinna być więc nie tylko ładna, ale też praktyczna. Zasłony i firanki nie mogą utrudniać codziennego użytkowania pomieszczenia. Powinny być wykonane z materiałów, które łatwo zdjąć i uprać. Zrezygnujmy z ciężkich, obfitych zasłon, które przytłaczają pomieszczenie, a przy okazji są siedliskiem kurzu. Ma być lekko, elegancko i ze smakiem.

Panele zamiast zasłon

Doskonałym rozwiązaniem w modernistycznym wnętrzu są też żaluzje panelowe, zwane japońskimi. Łączą s sobie lekkość i estetykę tradycyjnych ekranów z funkcjonalnością nowoczesnych systemów przesuwnych. Są eleganckie i proste, dodadzą uroku każdemu wnętrzu. Do ich wykonania można wybrać większość tkanin, wykorzystywanych do produkcji rolet rzymskich. Gładkie panele mogą być dodatkowo ozdobione ciekawymi, kontrastującymi wzorami, które będą głównym elementem dekoracyjnym całego pomieszczenia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz