środa, 8 sierpnia 2012

Lambrekiny i zazdrowski

Wielu osobom wydaje się, że zarówno firany, jak i zasłony pojawiające się w polskich domach powinny być rozwiązaniami wyjątkowo długimi, sięgającymi aż do samej ziemi, a tym samym wywierającymi bardzo istotny wpływ na pomieszczenie, w którym się znajdują.

Wielu osobom wydaje się, że zarówno firany, jak i zasłony pojawiające się w polskich domach powinny być rozwiązaniami wyjątkowo długimi, sięgającymi aż do samej ziemi, a tym samym wywierającymi bardzo istotny wpływ na pomieszczenie, w którym się znajdują. Rzeczywiście, właśnie z takimi rozwiązaniami mamy do czynienia w największej liczbie domów i mieszkań w naszym kraju, czy jednak długie firany nie mają żadnej alternatywy? W niektórych pomieszczeniach ich instalowanie jest przecież nie tylko zbyteczne, ale również mało praktyczne, czy zatem nie warto zastanowić się nad rozwiązaniem, które mogłoby pojawiać się w ich zastępstwie? O tym, że nie jest to wcale niemożliwe może przekonać nas coraz większa popularność, jaką cieszą się lambrekiny i zazdroski.
Lambrekiny to rozwiązania, z którymi coraz częściej możemy spotkać się w sklepach sprzedających ozdoby okienne. Wielu osobom imponuje ich atrakcyjność wizualna, oryginalny kształt, bogactwo zdobień oraz oryginalność, często możemy zatem usłyszeć o tym, że lambrekiny robią furorę w nowoczesnych pomieszczeniach. Rzeczywiście, zarówno zapotrzebowanie na te wąskie, prostokątne pasy tkaniny wycięte u dołu w tak zwane „zęby”, jak i ich zastosowanie jest bardzo duże, mylą się jednak osoby przeświadczone o tym, że lambrekiny są wynalazkiem współczesnym. Ich historia jest wyjątkowo długa, lambrekiny nad drzwiami i oknami wieszano bowiem już w szesnastym wieku. Duża popularność lambrekinów trwała aż do osiemnastego stulecia, a choć później na rynku pojawiły się również inne ozdoby okienne, pamięć o tych pochodzących z Francji rozwiązaniach nie zaginęła. Dziś można mówić o tym, że lambrekiny przechodzą swoją drugą młodość, ich kolejni nabywcy nie mają przy tym wątpliwości, co do tego, że jest to zjawisko wyjątkowo pozytywne.
Konkurencją dla lambrekinów okazują się być zazdroski, a więc krótkie firany, których długość obejmuje połowę długości całego okna. Ich obecność jest mile widziana zwłaszcza w kuchni, gdzie rozwiązanie to z reguły pojawia się w otoczeniu krótkiej firany i montowane są na mini karniszu w dolnej części okna. W Polsce zazdroski znane były od dawna, prawdziwą popularność zdobyły sobie jednak przede wszystkim w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego stulecia.  Wtedy zresztą okazało się, że nie muszą być one wcale rozwiązaniami produkowanymi w halach fabrycznych, na polskim rynku pojawiły się bowiem również zazdroski wykonywane na zamówienie przez artystki biegle operujące szydełkiem.
Klienci, którzy pytają w sklepach o lambrekiny i zazdroski zazwyczaj akcentują przede wszystkim ich atrakcyjny wygląd podkreślając, że to właśnie on skłania je do zainteresowania się tymi ozdobami okiennymi. Możemy jednak domniemać, że mamy do czynienia z rozwiązaniami, których popularność będzie utrzymywała się na bardzo wysokim poziomie również z uwagi na ich funkcjonalność. Rzeczywiście, zazdroski i lambrekiny nie wymagają wyjątkowo starannej pielęgnacji, łatwo się piorą, a i ich instalacja na karniszu nie wymaga od pani domu zbyt dużej wprawy, niska cena sprawia zaś, że można zaopatrzyć się nawet w kilka rozwiązań tego typu, a następnie wymieniać je tak, aby odpowiadały naszemu nastrojowi.
Nie da się jednak ukryć, że również wspomniana atrakcyjność wizualna sprawia, że sięgamy po nie wyjątkowo często. Są to rozwiązania, które utożsamiamy przede wszystkim z wnętrzami utrzymanymi w stylu klasycznym, nie można jednak zaprzeczyć, że zarówno ich wzornictwo, jak i kolorystka są poddawane systematycznym przeobrażeniom. To sprawia, że i liczba nabywców sięgających po zazdroski i lambrekiny rośnie, zwolennicy nowoczesności również odkrywają bowiem szereg ich zastosowań.
Rzeczywiście, właśnie z takimi rozwiązaniami mamy do czynienia w największej liczbie domów i mieszkań w naszym kraju, czy jednak długie firany nie mają żadnej alternatywy? W niektórych pomieszczeniach ich instalowanie jest przecież nie tylko zbyteczne, ale również mało praktyczne, czy zatem nie warto zastanowić się nad rozwiązaniem, które mogłoby pojawiać się w ich zastępstwie?Lambrekiny i zazdroski alternatywą dla długich firan

O tym, że nie jest to wcale niemożliwe może przekonać nas coraz większa popularność, jaką cieszą się lambrekiny i zazdroski. Lambrekiny to rozwiązania, z którymi coraz częściej możemy spotkać się w sklepach sprzedających ozdoby okienne. Wielu osobom imponuje ich atrakcyjność wizualna, oryginalny kształt, bogactwo zdobień oraz oryginalność, często możemy zatem usłyszeć o tym, że lambrekiny robią furorę w nowoczesnych pomieszczeniach.

Rzeczywiście, zarówno zapotrzebowanie na te wąskie, prostokątne pasy tkaniny wycięte u dołu w tak zwane „zęby” lub fale, jak i ich zastosowanie jest bardzo duże, mylą się jednak osoby przeświadczone o tym, że lambrekiny są wynalazkiem współczesnym. Ich historia jest wyjątkowo długa, lambrekiny nad drzwiami i oknami wieszano bowiem już w szesnastym wieku. Duża popularność lambrekinów trwała aż do osiemnastego stulecia, a choć później na rynku pojawiły się również inne ozdoby okienne, pamięć o tych pochodzących z Francji rozwiązaniach nie zaginęła.

Zazdroski ozdobą każdego okna

Dziś można mówić o tym, że lambrekiny przechodzą swoją drugą młodość, ich kolejni nabywcy nie mają przy tym wątpliwości, co do tego, że jest to zjawisko wyjątkowo pozytywne. Konkurencją dla lambrekinów okazują się być zazdroski, a więc krótkie firany, których długość obejmuje połowę długości całego okna. Ich obecność jest mile widziana zwłaszcza w kuchni, gdzie rozwiązanie to z reguły pojawia się w otoczeniu krótkiej firany i montowane są na mini karniszu w dolnej części okna.

W Polsce zazdroski znane były od dawna, prawdziwą popularność zdobyły sobie jednak przede wszystkim w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego stulecia.  Wtedy zresztą okazało się, że nie muszą być one wcale rozwiązaniami produkowanymi w halach fabrycznych, na polskim rynku pojawiły się bowiem również zazdroski wykonywane na zamówienie przez artystki biegle operujące szydełkiem.
Klienci, którzy pytają w sklepach o lambrekiny i zazdroski zazwyczaj akcentują przede wszystkim ich atrakcyjny wygląd podkreślając, że to właśnie on skłania je do zainteresowania się tymi ozdobami okiennymi.

Praktyczne lambrekiny i zazdroski


Możemy jednak domniemać, że mamy do czynienia z rozwiązaniami, których popularność będzie utrzymywała się na bardzo wysokim poziomie również z uwagi na ich funkcjonalność. Rzeczywiście, zazdroski i lambrekiny nie wymagają wyjątkowo starannej pielęgnacji, łatwo się piorą, a i ich instalacja na karniszu nie wymaga od pani domu zbyt dużej wprawy, niska cena sprawia zaś, że można zaopatrzyć się nawet w kilka rozwiązań tego typu, a następnie wymieniać je tak, aby odpowiadały naszemu nastrojowi.

Nie da się jednak ukryć, że również wspomniana atrakcyjność wizualna sprawia, że sięgamy po nie wyjątkowo często. Są to rozwiązania, które utożsamiamy przede wszystkim z wnętrzami utrzymanymi w stylu klasycznym, nie można jednak zaprzeczyć, że zarówno ich wzornictwo, jak i kolorystka są poddawane systematycznym przeobrażeniom. To sprawia, że i liczba nabywców sięgających po zazdroski i lambrekiny rośnie, zwolennicy nowoczesności również odkrywają bowiem szereg ich zastosowań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz