niedziela, 3 marca 2013

Nowoczesne upięcia firanFiranki wcale nie muszą być nudne. Jeśli do tej pory, twoje aranżacje okienne ograniczały się jedynie do zawieszenia na nich jednolicie białych firan, wówczas najwyższy czas to zmienić. Firany bowiem poza funkcjami praktycznymi powinny pełnić także funkcje estetyczne. Zadbajmy więc o to, by elementy te były dobrze dobrane do naszych okien, a wówczas będą stanowić również stylową dekoracją całego wnętrza.

Tradycyjne firany często kojarzą nam się z nienaganną bielą. Jak się jednak okazuje,
w sklepach pojawiają się coraz to nowocześniejsze modele firan. Posiadają one ciekawe wzory, niebanalne kolory, a co najważniejsze, pozwalają na tworzenie naprawdę niezwykłych kompozycji pod względem wizualnym.

Istotny sposób upięcia

Firany są nieodłącznym elementem okiennych dekoracji. Każdy z nas ma zapewne w domu powieszoną firankę. Różne są jednak sposoby jej upięcia. Firany oczywiście mają spełniać wiele funkcji, gdyż przede wszystkim jest to element, który ochrania nas przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, a także wprowadza do wnętrza odrobinę intymności.
Firanki na ogół kojarzą nam się ze zwiewnością oraz z lekkością, jednak nie zawsze jesteśmy zadowoleni z ich wyglądu. Niekiedy natomiast wystarczy zmienić jedynie upięcie firany, by uzyskać zupełnie nową, odmienioną aranżację okienną. Zmiana sposobu upięcia firanki pozwala na dokonanie szybkiej i właściwie nic nie kosztującej metamorfozy całego mieszkania. 


Upinanie za pomocą węzłów

Modne upinanie firan często odbywa się przy pomocy różnego rodzaju węzłów. Są one proste w wykonaniu, więc żadna pani domu nie powinna mieć większych problemów z wykonaniem takiego upięcia. Mamy węzły proste, tak zwane ósemkowe oraz węzły nieco trudniejsze, ale prezentujące się niezwykle efektownie. Co ciekawe, niekiedy firanka nabiera wyglądu dopiero w momencie, kiedy zawiąże się na niej węzeł.
Upięcia w formie węzłów bardzo często stosowane są w miejscach, w których firany mają pełnić przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Z takimi upięciami można się więc zetknąć na przykład w restauracjach czy w hotelach. Węzły można również zawiązywać tuż przy karniszu, również otrzymując bardzo ciekawy efekt wizualny. Zamiast klasycznych żabek czy kółek, wystarczy przełożyć tkaninę przez karnisz, ściągając ją węzłem. Decydując się na taki sposób upięcia, musimy jednak wiedzieć, iż w tym celu tkaniny musimy mieć znacznie więcej niż przy tradycyjnym sposobie jej wieszania. Materiał będzie się bowiem marszczyć, ale za to dekoracja sama w sobie będzie na pewno prezentować się bardzo oryginalnie.

Upięcie na dwóch karniszach


Firanka będzie stanowiła piękną dekorację również wtedy, kiedy upniemy ją na dwóch karniszach. Wykonanie takiej aranżacji co prawda może pochłonąć nieco naszego wolnego czasu oraz funduszy, ale za to możemy mieć pewność, że efekt będzie fantastyczny.
Przygotowanie takiej dekoracji wiąże się z kupnem oraz montażem dodatkowego karnisza, na którym powiesimy firankę. Wówczas na jednym z drążków zaczepiamy tkaninę, a na drugim efektowny lambrekin. Takie upięcie nie tylko idealnie optycznie wydłuża okno, ale również zmienia jego kształt.
Jeszcze jednym ciekawym pomysłem na okienną aranżację może być zagarnięcie firany do boku. Najefektowniej ten sposób upięcia będzie się prezentował w przypadku tkanin zasłonowych bądź dwustronnych. Materiał można zaczepić o dowolny element, można do tego celu również użyć specjalnych sznurków czy podwiązek. Takie detale będą doskonale podtrzymywać upięcia, nadając jednocześnie całej dekoracji oryginalnego wyglądu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz